-
Equine Endocrinology Group. Recommendations for the diagnosis and treatment of pituitary pars intermedia dysfunction (PPID). July 2020. Available at: https://sites.tufts.edu/equineendogroup/ (accessed March 2022).
-
Ireland and McGowan, et al. Vet J. 2018;235:22–33.
-
McGowan TW, et al. Equine Vet J. 2013;45(1):74–79. 4. McFarlane D.
-
Durham AE, et al. Equine Vet Educ. 2014;26(4):216–223.
-
Carmalt JL, et al. Can J Vet Res. 2017;81:261–269.
Disfuncija srednjeg režnja hipofize: PPID
Što je PPID?
Bolest koja se često javlja u starijih konja i ponija.
Cushingova bolest konja, danas poznatija kao PPID, bolest je koja se često javlja u starijih konja i ponija. PPID se pojavljuje u 20% do 25% konja starosti 15 godina ili više, ali se simptomi mogu pojaviti i u ranijoj dobi2,3.
Poremećaj regulacije hormona
Hipofiza je smještena na bazi mozga te proizvodi hormone, npr. ACTH, kao odgovor na moždane signale.
Kod PPID-a oštećen je normalni mehanizam koji kontrolira proizvodnju hormona hipofize. Povećana je proizvodnja hormona (ACTH) u hipofizi, a prekomjerna proizvodnja djeluje na cijelo tijelo konja.
Klinički znakovi PPID-a?
Konji mogu pokazivati brojne kliničke znakove PPID-a. Rani klinički znakovi PPID-a često se mogu zanemariti ili prvo povezati sa starijom dobi.
Oni su:
- Nastanak visećeg trbuha (pot-belly) i atrofija mišića duž gornje linije vrata povezani su sa smanjenjem mišićne mase.
- Neuobičajena raspodjela tjelesne masti (ispupčene supraorbitalne masne naslage).
Progresijom bolesti javljaju se i ostali znakovi:
- Razvoj duge, valovite dlake.
- Odgođena ili nepotpuna sezonska promjena dlake .
Ozbiljniji klinički znak je povećana osjetljivost na infekcije (uključuje i infestaciju parazitima). Klinički znak PPID-a koji najviše zabrinjava je laminitis, stoga se kopito treba redovito pregledavati prilikom potkivanja.
Ostali znakovi su:
Pojačano znojenje
Polidipsija i poliurija
Letargija
Neplodnost
Dijagnostika PPID-a?
Dijagnoza PPID treba se temeljiti na kliničkim znakovima i dijagnostičkim testovima1.
Za dijagnostiku PPID-a najčešće se uzima uzorak krvi kako bi se izmjerila razina hormona ACTH. Kako sezona utječe na koncentraciju ACTH u krvi, test bi bilo poželjno napraviti ujesen. Ako su rezultati testa dvosmisleni treba se ponoviti, ili se u nekih konja treba napraviti dodatni test, npr TRH stimulacijski test.
I kao što je prije rečeno, u nekim slučajevima specifični klinički znakovi npr. duga valovita dlaka dovoljni su za točnu dijagnozu, . Rana dijagnostika i terapija PPID-a ključni su za poboljšanje kvalitete života konja i sprječavanje sekundarnih bolesti kao što su rekurentne infekcije i laminitis1,4,5.
Kako kontrolirati PPID ?
PPID je doživotno stanje koje zahtjeva kontrolirano, svakodnevno liječenje, obično oralnim pergolidom i dodatnom njegom.5
Medikamentozna terapija
Svaki konj je jedinstven. Doza pergolida koja je učinkovita kod jednog konja može biti potpuno neučinkovita za drugog. Temeljeno na veličini konja i pojedinačnom odgovoru na terapiju dozu pergolida treba prilagoditi kako bi se postigao optimalan odgovor na terapiju. Preporučuje se redovna kontrola optimalne doze (svakih 4 do 6 tjedana do stabilizacije ili poboljšanja kliničkih znakova) do postizanja najboljeg rezultata terapije s najmanje neželjenih učinaka.1,4
Dodatna njega
Uz medikamentoznu terapiju i opće stanje konja potrebno je pružiti sljedeću dodatnu njegu:
- Kako bi konju bilo ugodno i suho dlaka bi trebala biti kratka tijekom cijele godine. Kad su temperature niske pokrijte ga.
- Zbog visoke razine kortizola konj može imati slabiji imunitet od zdravog konja te lakše dolazi do infekcija. Zato su neophodni redoviti pregledi zuba, cijepljenje i tretiranje protiv parazita.
- Routinski pregled kod potkivanja pomaže kontrolirati nastanak laminitisa.
- Kvalitetna hranidba konja i rutinsko mjerenje tjelesne mase je preporučeno.
- Kad se pojavi laminitis potrebna je hitna medicinska pomoć, olakšavanje boli i njega kopita.
References add